Co je webhosting a jaký si vybrat
Jestli vlastníte web tak jste se nejspíš se slovem webhosting setkali. Jestli o webu zatím jen přemýšlíte tak na slovo webhosting nejspíš brzy narazíte. Každá webová prezentace, blog, e-shop, webová aplikace bývá na nějaké doméně na příklad petrsmejkal.cz. Všechna data která zde vidíte, jako jsou texty, obrázky, atd.. musí být někde umístěné. Kdyby to bylo umístěné jen u mě na počítači tak byste si to jen tak nezobrazili. Proto, aby to bylo umístěné na webu a mohli jste se na to podívat je potřeba si pronajmout službu, které se říká webhosting.
Co je to webhosting?
Pod pojmem webhosting si můžeme představit službu, kterou poskytuje i u nás v ČR několik firem. Jedná se o to, že pronajímají část serverů kam si můžete nahrávat své webové stránky. I když je u nás v ČR na trhu několik firem, které nabízejí webhostingové služby tak se docela dost od sebe liší a ne jen cenami.
Parametry webostingů
- Velikost prostoru pro web - Pprostor pro data, který se uvádí většinou v GB.
- Velikost prostoru pro maily - Prostor pro vaše maily, který se uvádí většinou v GB. Někde je omezený i počet mailových adres.
- Technická podpora - Jestli je k dispozici technická podpora. Jestli je v ceně nebo se pak platí zvlášť. Někde jsou dostupné jen maily nebo formuláře a jinde je možné psát do online chatu nebo rovnou zavolat na podporu.
- Ochrana - Různé druhy zabezpečení pro přihlášení, SFTP, ochrana proti DDOS útokům, atd...
- SSD disky - Jestli webhosting běží na SSD discích, které jsou rychlé.
- SSL certifikáty - Jestli je možné mít web na HTTPS a jakým způsobem se aktivuje a jestli se pak sám automaticky obnovuje.
- Zálohování - Jak často se zálohují veškerá data webhostingu. Jak data na webhostingu tak i data z databází.
- Doba uchování záloh - Jak dlouho se uchovávají zálohy. Většinou se jedná o pár týdnů.
- PHP verze - Nabízené verze PHP dostupné na webhostingu. Nejlépe v dnešní době 7.2.* a výš.
- Počet CRON úloh - Počet automatizovaných úloh, které se budou spouštět v nějakém intervalu.
- Paměťový limit pro PHP - Pokud máte náročnější aplikaci tak je dobrý tady mít vyšší hodnoty.
- Max. doba běhu skriptu - Pokud máte náročnější aplikaci tak je dobrý tady mít vyšší hodnoty.
- Garance dostupnosti - Někdo nabízí i garanci dostupnosti 99,9% atd...
- Prostor pro databázi - Velikost databáze a někde je omezený i počet databází.
- Multihosting - Jestli můžete mít víc domén na jednom webhostingu a nebo jenom jednu. Pokud jich tam může být víc tak se většinou udává jejich maximální počet.
- Přehlednost administrace - Přehlednost administrace je dost důležitá, ale zároveň je super, když v administraci se dá dělat víc věcí než jen vyplňovat žádosti na podporu co vlastně potřebujete.
- Cena
Co je to VPS
VPS neboli virtuální privátní server je server běžící na virtualizovaném hardwaru u hostingových služeb. VPS si můžeme představit jako větší část serveru oproti webhostingu a je určená pro náročnější uživatele a většinou má pod sebou víc domén a lepší parametry než klasické webhostingové programy.
Jaký si vybrat webhosting?
Každý má jiný druh projektu a jiný rozpočet. Webhosting se platí většinou ročně a stojí od pár stokorun po několik tisíců korun. Ne vždy je potřeba si kupovat nejdražší webhosting pro malý blog na který se podívá jen pár vašich kamarádů za měsíc. Na druhou stranu, pokud vás živí obsah nebo služba na vaší webové stránce a pronajali jste si nejlevnější webhosting a kvůli tomu máte pomalé webové stránky a kvůli tomu vám odchází potenciální klienti tak byste se měli zamyslet, jestli těch pár stovek, které jste ušetřili jestli se vám opravdu vyplatili.
Při nákupu domény u registrátorů domén si můžete všimnout, že většina registrátorů nabízí i webhosting. Také si můžete všimnout, že různí registrátoři nabízí různé TLD (koncovky jako je .cz, .sk, .eu) za různé ceny. Někde je doména zdarma při objednání webhostingu s doménou najednou.
Ze svých zkušeností bych si objednal webhosting a doménu hlavně sám na sebe. Občas se stává, že Vám nějaký specialista nabídne, že se o všechno postará a nakonec platíte za doménu, kterou vlastní ten specialista a ne vy a ještě máte webhosting někde na jeho VPS. Má to pak spoustu dalších nevýhod i výhod a je to hlavně o lidech.
Různé tarify, konfigurace, atd..
Dost webhostingových poskytovatelů nabízí různé tarify webhostingů a VPS. Někdy je dobré začít s nějakým menším balíčkem a když už uvidíte, že web je pomalý nebo nestíhá odbavovat návštěvníky tak je tu možnost si navýšit tarif.
Pár webhostingových služeb na závěr
Za dobu co dělám weby tak jsem si vyzkoušel různé free webhostingy jako je webzdarma a ještě jeden na který si nemůžu bohužel vzpomenout až po placené jako je c4.cz, hosting.blueboard.cz a cesky-hosting.cz.
U svých klientů jsem si vyzkoušel různé webhostingy a asi jsem nenarazili na žádný, kterému bych se radil vyhnout.